Gotowe spółki

Gotowe spółki z o.o. – zobacz dlaczego warto kupić

lis 15, 2019 Inwestycje by Wojciech

Spółka z o.o. to jeden z najpopularniejszych rodzajów prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju. Ma wiele zalet, dlatego nic więc dziwnego, że rozwiązanie to wybiera coraz więcej osób pragnących rozwinąć swój biznes. Stoją one przed koniecznością podjęcia decyzji – czy chcą samodzielnie zakładać nową jednostkę, czy też zdecydują się na zakup gotowej spółki. Coraz częściej okazuje się, że przedsiębiorcy wybierają to drugie rozwiązanie. Dlaczego? Czym tak naprawdę są gotowe spółki i jakie mają zalety? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie i przybliżyć temat spółek na sprzedaż.

Co to jest gotowa spółka z o. o.?

Jak sama nazwa wskazuje, gotowe spółki to nic innego jak spółki z o.o., które są w pełni przygotowane do prowadzenia działalności. Podmioty te mają nadany numer NIP, KRS i REGON, niejednokrotnie są również płatnikami VAT. Gotowa spółka ma już również określone wpisy PKD, które pozwalają na prowadzenie takiej, a nie innej działalności oraz opłacony kapitał zakładowy. Jednostki te pozbawione są wad prawnych oraz zostały prawidłowo zarejestrowane. Dzięki temu pozwalają nabywcy prowadzić działalność gospodarczą zarówno na terenie Polski, jak i całej Unii Europejskiej. Istnieją dwa rodzaje gotowych spółek, które wystawiane są na sprzedaż. Pierwszą z nich są gotowe spółki z historią, czyli firmy, które prowadziły już swoją działalność, ale ich właściciele postanowili je sprzedać. Drugi rodzaj spółek do kupienia to tak zwane czyste spółki – obecnie cieszą się one coraz większą popularnością.

Czym jest czysta spółka?

Przyjrzyjmy się teraz drugiemu rodzajowi oferowanych na sprzedaż spółek, czyli spółkom czystym. Co kryje się pod tym pojęciem? Mówiąc najprościej, są to jednostki, które zostały założone od razu z zamiarem sprzedaży innym osobom lub firmom. Tego typu spółki z o.o. nie prowadziły dotąd żadnej działalności, nie posiadają również żadnych zobowiązań. Jednocześnie są w pełni przygotowane do rozpoczęcia prowadzenia działalności. Wszystkie niezbędne formalności są w przypadku takich spółek dopełnione i pozbawione błędów prawnych. Dzięki temu nabywca może rozpocząć działanie już w dniu jej zakupu. Co ważne, czyste spółki posiadają bardzo szerokie PKD, dzięki czemu możemy być aktywni w każdej praktycznie branży bez dopisywania kolejnej klasyfikacji. Jest to bardzo dobra informacja dla podmiotów, którym zależy na szybkim rozpoczęciu działalności.

Czytaj również:  Informatyk vs firma outsourcingowa - co wybrać?

Korzyści z zakupu czystej spółki

Czyste spółki do kupienia posiadają wiele zalet, które sprawiają, że cieszą się dużą popularnością wśród przedsiębiorców i inwestorów. Wśród najważniejszych z nich należy wymienić oczywiście możliwość natychmiastowego podjęcia działalności. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to jedyna korzyść. Wielu inwestorów docenia również fakt, że czyste spółki nie posiadają historii działalności oraz żadnych zobowiązań finansowych i prawnych, dzięki czemu nie trzeba dokładnie prześwietlać danej oferty, by uniknąć ewentualnych problemów. Są bowiem całkowicie bezpieczne dla udziałowców, którzy nie odpowiadają za nie prywatnym majątkiem. Spośród innych zalet gotowych spółek na sprzedaż wymienić możemy również:

  • brak historii księgowej i handlowej,
  • brak zatrudniania pracowników,
  • w pełni opłacony kapitał zakładowy,
  • siedziby w różnych miejscach kraju,
  • możliwość szybkiego zakupu również przez obcokrajowców.

Wszystko to sprawia, że gotowe, czyste spółki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Dzięki nim możemy bowiem załatwić wszystkie formalności związane z rozpoczęciem działalności w ciągu jednego dnia. Przypomnijmy, że samodzielne zarejestrowanie spółki oraz nadawanie numerów REGON i NIP, a także wpisanie jej do rejestru KRS, może zająć nam około miesiąca. Oszczędność czasu jest więc naprawdę spora.

Kto kupuje gotowe spółki?

Wiemy już, jakie zalety posiadają gotowe spółki z o.o. na sprzedaż. Kto jednak najczęściej decyduje się na ich nabycie? Komu może przydać się takie rozwiązanie i dlaczego? Trzeba przyznać, że istnieje spora grupa nabywców, dla których zakup gotowej spółki jest optymalnym rozwiązaniem. Przede wszystkim są to osoby, które mają dobry pomysł na biznes i chcą go jak najszybciej wdrożyć w życie oraz początkujący przedsiębiorcy, którzy obawiają się samodzielnego załatwiania formalności związanych z zakładaniem spółki.

To jednak nie wszystko. Na zakup gotowych spółek bardzo często decydują się również przedsiębiorcy, którym zależy na szybkim uzyskaniu pozwoleń i koncesji. Wiele spółek na sprzedaż posiada bowiem uzyskane zgody, dzięki czemu możemy zaoszczędzić sporo czasu koniecznego na ich przyznanie. Zakup gotowej spółki z o.o. może być również opłacalny w przypadku, w którym zamierzamy starać się o kredyt, dotację, czy też chcemy wziąć udział w przetargu. W takich sytuacjach staż działania spółki ma ogromne znaczenie. Kupując markę, która istnieje od lat, spełniamy wówczas niezbędne kryteria. Byłoby to niemożliwe w przypadku rejestrowania nowej spółki od zera.

Czytaj również:  Costa del Sol - nieruchomości w towarzystwie pięknych widoków. Nasze propozycje

Etapy zakupu gotowej spółki. Jakie koszty ponosi nabywca?

Decydując się na zakup gotowej spółki warto zaufać dobrej, sprawdzonej firmy, która oferuje ich sprzedaż. Jest to bowiem bezpieczniejsze niż poszukiwania na własną rękę. Mamy również większe szanse na znalezienie spółki, której profil działalności będzie dopasowany do naszych potrzeb. Jeśli z pomocą firmy znajdziemy odpowiednią spółkę, warto przygotować ewentualne zmiany, które chcemy wprowadzić. Mowa tu między innymi o zmianie nazwy (która nie jest konieczna), adresu i miejsca siedziby. Możemy również, choć nie musimy, zwiększyć kapitał zakładowy spółki.

Kolejnym krokiem jest wizyta u notariusza, ponieważ polskie prawo wymaga by umowa kupna-zbycia udziałów była nie tylko sporządzona na piśmie, ale również notarialnie poświadczona. Na zakończenie przyjrzyjmy się jeszcze kosztom zakupu gotowej spółki w Warszawie. Trudno podać konkretną cenę, jaką musimy za takową spółkę zapłacić, ponieważ bardzo wiele zależy między innymi od jej stażu. Zasada jest prosta – im spółka posiada dłuższą historię, tym jej koszt będzie większy. Niemniej ceny spółek na sprzedaż zaczynają się od około 1,5 tysiąca złotych. Spółki z dłuższą historią kupimy w cenie kilku tysięcy złotych (średnio od pięciu do nawet dziesięciu tysięcy).

Więcej o zakupie gotowych spółek przeczytasz na: https://www.kaimakliotislaw.com/pl/news-articles/131-gotowe-spolki-z-o-o-dlaczego-warto-kupic

  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz