żywice poliuretanowe

Rodzaje żywic iniekcyjnych do betonu

paź 11, 2021 Przemysł by Wojciech

Żywice iniekcyjne stanowią grupę produktów wykorzystywanych do uszczelniania i zatrzymywania wycieków. Mają one zastosowanie m.in. w przypadku fundamentów, tuneli,  zbiorników wodnych i nie tylko. Jakie są rodzaje żywic do betonu? Co jeszcze warto wiedzieć o tych rozwiązaniach? Na jakie produkty powinny postawić firmy budowlane i wykonawcze, które wykorzystują takie żywice w ramach realizowanych usług?

Do czego służą żywice iniekcyjne?

Iniekcja to metoda uszczelniania różnych elementów betonowych, którą stosuje się zarówno na etapie wznoszenia budynków, jak i podczas ich eksploatacji. Można jej używać nie tylko w nowym, ale również w starym budownictwie. W zależności od rodzaju żywicy, może ona służyć do hydroizolacji fundamentów, tam, zbiorników wodnych, parkingów podziemnych, systemów ściekowych, przejść podziemnych, odpływów i nie tylko. Dobrej jakości żywice iniekcyjne są przyjazne w aplikacji, pozwalają skutecznie i szybko zwalczyć problem, taki jak np. dynamiczny wyciek o dużym ciśnieniu, który zalewa tunel. Dobrej klasy żywica zatamuje i uszczelni przeciek. Firmy budowlane czy wykonawcze, które z nich korzystają, powinny stawiać wyłącznie na produkty najwyższej jakości. Muszą również tak dobierać rozwiązania, żeby zapewnić przy danej realizacji jak najlepsze efekty.  

Korzystając z żywic iniekcyjnych, można zatamować bardzo dynamiczne wycieki z rys, kawern czy dziur, uszczelnić mokre drobne rysy czy pęknięcia, doszczelnić przerwy robocze, w tym także dylatacje, a także wypełnić suche rysy i szczeliny, które mogą powodować korodowanie betonu. Materiał ten łatwo wnika do rys i szczelin i tworzy elastyczne, mocne i trwałe , odporne na agresję chemiczną i czynniki środowiskowe uszczelnienie. Sprawdzi się on także wtedy, gdy tradycyjne metody będą niewystarczalne.

Systemy iniekcji stanowią wyspecjalizowany segment działu hydroizolacje – izolacje przeciwwodne. Stawia się w nim na nowoczesne materiały w zakresie m.in. uszczelniania betonu, które należy wybrać, kierując się m.in. tym, gdzie mają być one zastosowane. Ważne jest przeznaczenie obiektów. Firma budowlana czy wykonawcza musi przeprowadzić analizę i ocenę stanu budowy, a następnie dopasować rozwiązania do wymagań projektowych.

Czytaj również:  Zalety wynajmu podnośników do budowy lub remontu budynków

Którą żywicę wybrać?

Właściwy dobór żywicy jest niezbędny, żeby można było uzyskać oczekiwany efekt. Należy m.in. sprawdzić obszar, na jakim produkt ma być użyty, Takie rozwiązania powinni dobierać wyspecjalizowani doradcy techniczni ze strony dostawcy w porozumieniu z wyspecjalizowaną firmami wykonawczymi którzy bazują  na swoich doświadczeniach.

Żywice iniekcyjne

Wyróżniamy kilka rodzajów żywic iniekcyjnych. Różnią się one właściwościami, które decydują o tym, w jakich przypadkach warto wykorzystać poszczególne rozwiązania. Żeby iniekcja została wykonana pomyślnie, potrzebna jest analiza danego przypadku. Znaczenie mają stan przegrody, rodzaj materiału wykorzystanego do jej skonstruowania, przebieg rys, szerokość rozwarcia, obecność wilgoci, wody czy warunki użytkowania obiektu.

Żywice poliuretanowe

Żywice poliuretanowe to produkty o doskonałej zdolności penetracji – wnikają głęboko w najdrobniejsze szczeliny. Dostępne są żywice jednoskładnikowe i dwuskładnikowe, o zróżnicowanej lepkości i gęstości. Mogą one być wykorzystywane do uszczelniania pęknięć w ścianach, konstrukcjach betonowych, warstwach z tłucznia, rurach ściekowych i nie tylko. Tego rodzaju produkty mogą być przeznaczone np. do obiektów inżynieryjnych, gdzie ważna jest szybkość reakcji przy wysokiej temperaturze, jak i trwałość żywicy przy mocno zróżnicowanej temperaturze. Przykładem tego typu produktu, z którego mogą skorzystać firmy budowlane i wykonawcze jest PC LEAKINJECT 6890. To żywica o średniej lepkości, która wnika w najdrobniejsze pęknięcia i spoiny. Zwiększa objętość nawet do 1100 %.

Żywice epoksydowe

Kolejnym rozwiązaniem są żywice epoksydowe. Charakteryzują się one bardzo niską lepkością, dobrą penetracją (nawet w przypadku włoskowatych pęknięć) i przyczepnością nie tylko do betonu, ale również metalu i drewna. Materiał ten można stosować w niekorzystnych warunkach atmosferycznych[M.S.1] i przy niskiej temperaturze. Ma on bardzo dobre właściwości mechaniczne. Żywice epoksydowe są wykorzystywane do strukturalnej naprawy pęknięć w betonowych słupach, belkach, drewnianych przęsłach czy do kotwienia prętów gwintowanych w betonie i pęknięć w murze. Przykładem takiego produktu jest PC STRUCTO INJECT 1390. Ta żywica charakteryzuje się podwyższonymi właściwościami mechanicznymi i fizycznymi. Ma bardzo niską lepkość, a można ją stosować do sklejania rys suchych, zakotwiczania gwintowanych prętów w betonie i nie tylko. To kolejny produkt, który sprawdzi się w przypadku firm budowlanych.

Czytaj również:  Jak działają przemysłowe tłumiki hałasu?

Żywice akrylowe

Dostępne są również żywice akrylowe. Charakteryzuje je zróżnicowany czas reakcji – od kilku sekund do kilkunastu minut, doskonała przyczepność do podłoża i wybitne możliwości retencji wody. Ponadto jest to produkt przyjazny dla środowiska. Żywice akrylowe doskonale chronią przed korozją, pęcznieją w wodzie po stężeniu, mają zdolność do mieszania się z wodą. Materiał ten ma zastosowanie m.in. do uszczelniania pracujących rys i szczelin, w tym dylatacji iniekcji kurtynowej, wypełniania węży iniekcyjnych, pęknięć i porów w betonie i nie tylko. Przykładem rozwiązania tego typu, które powinno spełnić oczekiwania firm budowlanych i wykonawczych jest PC 509 RUBBER ACRYL. Produkt ten wykazuje doskonałe właściwości fizyczne i jest bardzo elastyczny. Można go wykorzystać do uszczelniania pracujących rys czy dylatacji. Ma zastosowanie w przypadku pęknięć i porów w betonie, ale nie tylko.

O rodzaju żywicy i technice działania powinni zdecydować specjaliści. Z ofertą takich usług można zapoznać się na stronie , gdzie znajdują się szczegółowe opisy wspomnianych produktów. Warto również sprawdzić serwis Tradecc Academy, z którego można się dowiedzieć więcej o wspomnianych rozwiązaniach, jak również obejrzeć logi z budów, na których je wykorzystano. Dzięki temu firmy budowlane mogą się przekonać, jaki jest efekt zastosowania tych produktów.

  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz