Inwestycje w mieszkanie

Czy kupno mieszkania to dobra inwestycja?

cze 25, 2018 Inwestycje by Wojciech

Szukasz sposobu na ulokowanie swojego kapitału? Chcesz umiejętnie spożytkować sporą ilość gotówki? Szukasz alternatywy dla akcji, obligacji lub konta oszczędnościowego? Pomyśl o własnym mieszkaniu! Jego zakup, choć wymaga odpowiedniego przygotowania, to obecnie najbardziej opłacalny sposób inwestowania.

Nie ukrywajmy – zysk, jaki wiążę się z lokatami, obligacjami i kontami oszczędnościowymi jest naprawdę niewielki. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób w Polsce szuka alternatywnych metod lokowania posiadanego kapitału. Z pomocą przychodzi prężnie rozwijający się rynek nieruchomości, zwłaszcza mieszkaniowych.

Inwestycja – właściwie co to takiego?

Mówi się, że zakup własnego mieszkania to świetna inwestycja. By jednak w pełni zrozumieć, w czym tkwi potencjał własnego „M”, zacznijmy od definicji słowa „inwestycja”. Na czym polega inwestowanie w rynek nieruchomości? W dość sporym uproszczeniu inwestycja to nic innego, jak wyłożenie określonej kwoty pieniędzy.

Kwota ta służy do zakupu tak zwanego aktywa dochodowego, które ma za zadanie generować dodatnie przepływy gotówkowe. Aby mówić o zysku z inwestycji, suma tych przepływów musi być większa od kwoty, jaką zainwestowaliśmy w zakup aktywa. W naszym przypadku jest nim własne mieszkanie.

Co znaczy mieć mieszkanie na własność?

Zastanawiając się nad inwestycją w nieruchomość, możemy spotkać się z pojęciem „mieszkania na własność”. Często pojęcie to bywa używane zamiennie z „mieszkaniem hipotecznym” i oznacza tyle co lokal z prawem do własności. Nabywając takie mieszkanie stajemy się częściowo właścicielami dobra wspólnego, czyli także klatek schodowych i korytarzy.

Określenie mieszkania hipotecznego sugeruje występowanie „hipoteki”, czyli obciążenia długiem, tymczasem chodzi tu tak naprawdę o zapis o własności w księdze wieczystej. Stanowi ona swojego rodzaju dowód osobisty nieruchomości, w którą zainwestowaliśmy. Zapisy w tej księdze objęte są tak zwaną rękojmią wiary publicznej.

Pieniądze

Kiedy jest dobry moment na kupno mieszkania?

To tyle jeśli chodzi o teorię. Przejdźmy jednak do konkretów, a mianowicie odpowiedzi na pytanie, kiedy warto rozważyć zakup własnego mieszkania. Dla wielu osób jest to najpoważniejsza decyzja finansowa w życiu, dlatego wymaga przeprowadzonej na spokojnie analizy sytuacji. Co należy wciąż pod uwagę?

Czytaj również:  Informatyk vs firma outsourcingowa - co wybrać?

Dobrym momentem na zakup nieruchomości może być przede wszystkim ustabilizowanie sytuacji życiowej. Stała praca da nam niezbędne bezpieczeństwo, pozwalające na poradzenie sobie z finansowaniem nieruchomości. Jeśli mamy odpowiednie środki, bardziej opłacalne jest spłacanie kredytu niż comiesięczne opłacanie czynszu za wynajem.

Czy warto się zadłużać?

Do zakupu mieszkania niezbędna jest nam gotówka. Aktualny, obowiązkowy wkład własny wynosi 20 % wartości nieruchomości. Resztę inwestycji możemy pokryć z kredytu. Także i w jego przypadku warto przestrzegać kilku kluczowych zasad, które pozwolą nam zadłużyć się w sposób rozsądny i jednocześnie bezpieczny.

To, co należy zrobić przed podjęciem decyzji o kredycie, to przede wszystkim dogłębna analiza tego, w jaki sposób wpłynie on na naszą stabilność finansową. Pod uwagę należy wziąć różne nieprzewidziane wydatki – to ważne, byśmy mimo spłacania kolejnych rat kredytu, byli w stanie uniknąć pętli zadłużenia.

Kupiłeś mieszkanie – co potem?

Wybraliśmy odpowiedni kredyt i znaleźliśmy idealne własne mieszkania. Dobra inwestycja jest na wyciągnięcie ręki… ale to nie wszystko! Pamiętajmy, że czekają nas inne dodatkowe koszt, które wynikają z tytułu kupna mieszkania. W kosztorysie całego przedsięwzięcia powinniśmy uwzględnić podatki, wpis do hipoteki, opłatę za odpis do księgi wieczystej, wynagrodzenie rzeczoznawcy i notariusza oraz ubezpieczenie lokalu.

Nie bez znaczenia są też prace, jakie czekają nas we własnym mieszkaniu. Część osób decyduje się na inwestycję w lokal „pod klucz”, umożliwiający natychmiastowe zamieszkanie. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykończenie „M” w stanie deweloperskim, musimy wiązać się nie tylko z określonymi kosztami, ale i czasem, jaki na to poświęcimy.

Hossa Gdańsk oferuje atrakcyjne mieszkania

Planujesz kupno mieszkania? Szukasz dobrej inwestycji w Gdańsku? Zależy Ci na dogodnie zlokalizowanym „M” w korzystnej cenie? Sprawdź atrakcyjne oferty sprawdzonego dewelopera Hossa SA, który na trójmiejskim rynku działa nieprzerwanie już od 25 lat. Z jego pomocą kupisz mieszkanie na własność dopasowane do własnych potrzeb i możliwości!

  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz