Nie wszystko złoto… czyli: poznaj srebro

Srebro przez długi czas, począwszy jeszcze od czasów głębokiej komuny, było w naszym kraju taktowane po macoszemu. Kobiety wolały złoto, choć tak naprawdę to właśnie srebrzyste metale szlachetne są w dużo lepszym guście i pasują do każdego typu urody czy stroju. Skup srebra wiązał się z dość symbolicznymi cenami. Teraz jest tylko nieco lepiej – ale jednak warto gromadzić srebro – ale w formie monet.

Cenne kolekcje

Co najbardziej opłaca się dziś zbierać? Znaczki oraz monety kolekcjonerskie. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale takie monety, szczególnie te bite okolicznościowo, czyli wszelkie monety z Papieżem, Wałęsą i ważnymi dla Polski i świata datami, już po paru latach mogą osiągnąć zawrotne ceny. To znakomita inwestycja – warto dawać takie monety kolekcjonerskie na przykład z okazji Chrztu czy Komunii Świętej.

Nie od dziś wiadomo zresztą, że w ogóle pieniądz monetarny jest z biegiem czasu dużo cenniejszy niż pieniądz papierowy – choćby nawet tylko dlatego, że ma wartość kruszcu, z którego jest wykonany.

monety

Ile mogę zarobić?

Tak naprawdę nie musisz inwestować – jest bowiem bardzo prawdopodobne, że już teraz masz gdzieś w domu jakieś stare monety, w tym cenne monety kolekcjonerskie. Możesz je mieć na strychu lub w starej szkatułce, przeszukaj też piwnicę, szczególnie jeśli mieszkasz w bloku lub kamienicy. Dawniej część osób zakopywało też takie skarby… w ogródku.

Jeśli chodzi o wycenę monet, zajmuje się tym niemal każdy antykwariat numizmatyczny. Ich listę w swej najbliższej lokalizacji możesz znaleźć w sieci, wpisując frazę antykwariat skup lub po prostu monety wartościowe. Istnieją też punkty skupu ogólnopolskie, gdzie sprawę możesz załatwić przez Internet. Jednak zanim tam się udasz – zastanów się dwa razy.

A może początek kolekcji?

Jeśli jesteś w posiadaniu cennych monet, możesz też potraktować je jako inwestycję lub lokatę kapitału. Nie sprzedawaj ich pochopnie, dopóki naprawdę nie poczujesz się do tego zmuszony. To może być cenniejsze niż „duże” konto w banku czy złota biżuteria, która z czasem najczęściej traci na wartości! Niezależnie zresztą od wszystkiego – zbieranie monet i zabytkowych papierowych pieniędzy może być po prostu ciekawym hobby, a one same – piękną ozdobą mieszkania. Wybór należy więc tylko do Ciebie.

  •  
  •  
  •  
  •  
Czytaj również:  Czy kupno mieszkania to dobra inwestycja?

Dodaj komentarz