Inwestowanie z doradcą fnansowym

Inwestowanie? Postaw na profesjonalną pomoc doradcy finansowego

mar 26, 2018 Finanse by Wojciech

Oszczędności można przechowywać na koncie bankowym, można też je zainwestować. Drugie rozwiązanie pozwala na pomnożenie posiadanej nadwyżki pieniędzy. By jednak zrobić to mądrze, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, czyli doradcy finansowego.

Doradca finansowy, według FECIF (The European Federation of Financial Advisers and Financial Intermediaries), to specjalista, którego celem jest analizowanie potrzeb finansowych klienta. Wynik takiego badania pozwala na zaproponowanie zainteresowanemu rozwiązań, mających zapewnić mu finansowe bezpieczeństwo. Nie każdy doradca musi przy tym specjalizować się we wszystkich produktach dostępnych w branży finansowej. Specjalizacja jest pożądana, bo dzięki niej doradca jest na bieżąco ze zmianami, zachodzącymi w danym sektorze.

inwestycja z doradcą
Fot. pxhere.com

Osoby zainteresowane inwestowaniem powinny znaleźć specjalistę, potrafiącego odpowiedzieć na szereg pytań związanych z lokowaniem środków np. w sztukę, wino czy lokaty bankowe. Dobrze też skorzystać z doświadczenia innych specjalistów, zajmujących się innymi dziedzinami finansów. Rozwiązaniem może rozpoczęcie współpracy z podmiotem zrzeszającym wielu ekspertów z zakresu finansów.

Trudna sztuka inwestowania

Intratne lokowanie oszczędności wymaga solidnej wiedzy. By zysk z inwestowania był zadowalający i przede wszystkim pewny, konieczna jest znajomość rynku, zmian na nim zachodzących czy umiejętność prognozowania. Dla osoby niezorientowanej w temacie podjęcie samodzielnej decyzji o ulokowaniu pieniędzy może być kłopotliwe.

W co można inwestować? Możliwości jest sporo. Poza nieruchomościami, sztuką, surowcami naturalnymi (np. złoto, pallad), monetami czy biżuterią, inwestor może zdecydować się na ulokowanie pieniędzy w towarach luksusowych, alkoholu, cygarach czy zainteresować się filatelistyką. Aby wybrać kierunek inwestowania, potrzebna jest specjalistyczna wiedza, gdyż tylko ta zapewnia możliwość przewidzenia zmian, jakie będą miały miejsce na rynku.

W czym pomoże doradca finansowy?

Z punktu widzenia inwestora podjęcie współpracy z profesjonalnym doradcą finansowym, specjalizującym się w lokowaniu pieniędzy jest najlepszym rozwiązaniem. Specjalista objaśnia mechanizm działania giełdy, wskazuje potencjalne drogi inwestowania i pomaga w określeniu oczekiwań inwestora.

Czytaj również:  Costa del Sol - nieruchomości w towarzystwie pięknych widoków. Nasze propozycje

Przed rozpoczęciem inwestowania konieczne jest m.in. ustalenie, czy klient jest zainteresowany lokowaniem pieniędzy krótkoterminowo, czy nastawia się na osiągnięcie zysków w dłuższym okresie. Od tego czynnika zależą m.in. przedmioty, w jakie inwestor będzie lokował pieniądze. Już na tym etapie pomoc doradcy finansowego może być nieoceniona.

Inwestowanie a czas

Inwestowanie z doradcą fnansowym
Fot. pxhere.com

Lokowanie pieniędzy wymaga czasu. Analizowanie, sprawdzanie wahań indeksów czy baczne obserwowanie zmian zachodzących np. w gospodarce, to czynności czasochłonne. Nawiązanie współpracy z doradcą inwestycyjnym przynajmniej częściowo eliminuje konieczność samodzielnego zdobywania informacji. To rolą doradcy jest śledzenie zmian i informowanie klienta, jak będą one wpływać na jego portfel inwestycyjny.

Pomoc dobrego doradcy finansowego przyda się na każdym etapie inwestowania. Na początku może on pomóc w podjęciu decyzji o wyborze strategii inwestowania, w okresie późniejszym jego wiedza okazuje się bezcenna, by prawidłowo określić perspektywy i decydować o dalszych posunięciach inwestycyjnych. Słowem, zdecydowanie się na współpracę z doradcą finansowym specjalizującym się w tematyce inwestowania, może być pierwszą intratną inwestycją początkującego inwestora.

  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz