Rekrutacja stała – świetne rozwiązanie dla firm
Zatrudnienie pracownika o odpowiednich kwalifikacjach czy doświadczeniu to klucz do satysfakcji zarówno jego, jak i pracodawcy, a w konsekwencji – rozwoju firmy. Pod tym względem współpraca z agencją pośrednictwa może przynieść przedsiębiorcy liczne korzyści, m.in. wsparcie przy selekcji kandydatów i realizację niezbędnych formalności.
Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań jest tzw. rekrutacja stała. Na czym dokładnie polega i czym różni się od tymczasowej? Oto szczegóły!
Czym są rekrutacje stałe?
Rekrutacje stałe opierają się o specyficzny model poszukiwania kandydatów do pracy oraz konkretne narzędzia wykorzystywane w tym celu. Najważniejszym zadaniem jest wówczas znalezienie najlepszego pracownika na wskazane stanowisko z uwzględnieniem jego doświadczenia zawodowego czy kwalifikacji. Regularnie prowadzone rekrutacje stałe pozwalają pośrednikowi stworzyć zaufaną i sprawdzoną bazę nazwisk.
Zalety rekrutacji stałych
Czas pozyskania kandydata, podstawowa selekcja, wdrożenie i związane z tym koszty to często największe bolączki przedsiębiorców, którzy poszukują pracowników. Choćby pod tym względem współpraca z agencją może okazać się korzystna.
Stabilność zatrudnienia
Pracownicy pozyskani w drodze rekrutacji stałej czują się zmotywowani do pracy, w której są także doceniani. Firma znajduje osoby, których postawa wpisuje się w organizacyjną kulturę, a ponadto wpływa na sukces przedsiębiorstwa na rynku, niezależnie od branży.
Oszczędność czasu i kosztów
Czas potrzebny na pozyskanie wartościowego pracownika jest szczególnym wyzwaniem we współczesnej rekrutacji. Klient (firma) korzystający z usług agencji pośrednictwa zdecydowanie oszczędza czas na podstawowej selekcji. W efekcie może skupić się na rozmowach i testowaniu osób, które zostały już zweryfikowane w odniesieniu do wymagań na konkretnym stanowisku.
Zwiększenie jakości kandydatów
Pozyskiwanie specjalistów w ramach rekrutacji stałej pozwala na wyszukiwanie kandydatów, którzy idealnie spełniają oczekiwania pracodawcy. Osoby zajmujące się tym procesem w agencji wiedzą, jak skutecznie weryfikować profile kandydatów – to bezpośrednio wpływa na jakość zatrudnienia oraz motywację i satysfakcję nowych pracowników klienta.
Możliwość budowania zespołu
Osoby zatrudniane w firmie na podstawie stałej rekrutacji poprzez pośrednika zwykle zainteresowane są dłuższą współpracą. Takie długofalowe założenie pozwala na tworzenie zespołów pracowniczych do poszczególnych projektów. Ich stały skład osobowy jest kluczowy dla powodzenia przedsięwzięcia.
Jak przebiega rekrutacja stała?
Aby rekrutacja stała była realizowana jak należy, musi przebiegać według określonej procedury proponowanej przez pośrednika. Przewiduje ona dokładne poznanie potrzeb klienta i tworzenie profilu stanowiska zgodnie z charakterystyką firmy i branży, w której działa.
Analiza potrzeb firmy
Precyzyjne określenie potrzeb HR w firmie to pierwszy krok w każdej rekrutacji. Chodzi o to, aby dobrze zrozumieć wymagania na danym stanowisku. Tylko w ten sposób rekruterzy będą w stanie dotrzeć do kandydatów, spośród których wyłonią tego który będzie odpowiedni na dane stanowisko.
Tworzenie profilu stanowiska
Koniecznie jest dokładne „wyobrażenie sobie” przez rekrutera najlepszego kandydata na stanowisko. Klient powinien zatem dostarczyć skrupulatny opis preferowanego wykształcenia, dyspozycyjności, umiejętności miękkich czy kwalifikacji kandydata.
Pozyskiwanie kandydatów
Stworzenie ogłoszenia oraz wyszukiwanie kandydatów wśród ogólnodostępnych baz to kolejny etap, w którym dokładnie analizuje się dokumenty rekrutacyjne osób zainteresowanych zatrudnieniem. To ważny moment, w którym grono potencjalnych pracowników znacznie się zawęzi do tych najbardziej odpowiednich dla preferencji klienta.
Selekcja kandydatów
Seria rozmów kwalifikacyjnych pozwala dobrze rozeznać się w możliwościach, ale także oczekiwaniach kandydatów do pracy. Każdy z nich powinien zostać oceniony według wcześniej ustalonych z klientem kryteriów.
Finalizacja procesu rekrutacji
Po wyborze konkretnej osoby dobrze jest podziękować za udział w rekrutacji wszystkim kandydatom oraz przekazać im informację zwrotną. Taki feedback powinni otrzymać wszyscy biorący udział w procesie rekrutacyjnym– pracodawca stworzy wówczas swój wizerunek jako profesjonalnego i rzetelnego.
Kiedy warto skorzystać z rekrutacji stałej?
Istnieją okoliczności lub konkretne branże, w których rekrutacja stała jest najbardziej pożądaną i opłacalną formą pozyskiwania pracowników. Kiedy tak się dzieje?
Przy zwiększających się potrzebach kadrowych
Jeśli z powodu rozszerzenia działalności firma w krótkim czasie potrzebuje nowych, kompetentnych i rzetelnych pracowników, współpraca z agencją jest najlepszym wyjściem. Połączenie optymalnego czasu rekrutacji z jej wysoką jakością to potencjalne korzyści dla biznesu klienta.
Przy planowaniu długoterminowej strategii rozwoju firmy
Zdarza się, że przedsiębiorca wie o zwiększonych potrzebach kadrowych na długo przed tym, nim dochodzi do tej sytuacji. Jeśli firma planuje rozwój w nowych kierunkach i będzie potrzebować wysoko wykwalifikowanych specjalistów, stała rekrutacja i długofalowa współpraca z pośrednikiem to klucz do zbudowania obiecującej perspektywy.
Przy poszukiwaniu pracowników na stanowiska kluczowe
Wakat na kluczowym stanowisku to często największe wyzwanie dla firmy. W końcu na takim pracowniku ciąży spora odpowiedzialność za rozwój biznesu. Musi zatem posiadać konkretne kompetencje. Taka sytuacja dotyczy wielu branż. Współpraca z agencją na tym etapie zapewnia wykwalifikowanych rekruterów, którzy dysponują wiedzą jak rekrutować osoby z pożądanymi kwalifikacjami.
Jakie są koszty rekrutacji stałej?
Dobrze przeprowadzony proces rekrutacyjny kosztuje. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z opcji rekrutacji stałej przez pośrednika doceniają jednak taką inwestycję i wiedzą, że bardzo szybko się zwraca. Planując współpracę z agencją, należy wziąć pod uwagę m.in.:
- opłatę za pośrednictwo,
- koszty wynagrodzenia pracowników działu HR,
- koszty związane z promocją oferty pracy.
Wiele zależy również od stanowiska, na jakie będzie zlecenie procesu rekrutacji.
Podsumowanie
Rekrutacja stała to idealne rozwiązania dla firm, które doceniają wartość zasobów ludzkich w swojej działalności. Z ciągłego procesu rekrutacyjnego korzystają zarówno małe przedsiębiorstwa, jak i duże korporacje, które zatrudniają rocznie setki lub nawet tysiące pracowników.
W AB OVO Solutions wiemy, że poszukiwanie dobrego pracownika to wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc przy poszukiwaniu i zatrudnianiu osób, które realnie przyczynią się do Twojego sukcesu!