Języki obce w biznesie
Języki obce w biznesie to dziś rzecz powszechna, naturalna i niezbędna w tym fachu. Trudno wyobrazić sobie bez niej biznesowy byt. Każda duża firma, która regularnie współpracuje z zagranicznymi kontrahentami, potrzebuje pracowników, którzy posługują się co najmniej jednym językiem obcym. Co ważne, nie wystarczy tu jego znajomość w stopniu komunikatywnym – w biznesie konieczne jest posługiwanie się specjalistyczną mową. Dziś nie jest to zbyt problematyczne, bowiem dostęp do kursów językowych oraz szkoleń dla firm jest łatwy i powszechny. W obecnym, rozwiniętym świecie mamy możliwość swobodnego doszkalania się w językach, nie tylko dla korzyści zawodowych, ale i czysto hobbystycznie. Jakie języki przydadzą nam się w biznesie i gdzie najlepiej się ich uczyć?
Dlaczego warto uczyć się języków obcych biznesowych?
Języki obce to jeden z podstawowych aspektów pracy w biznesie. Dziś większość firm działa na szczeblu międzynarodowym, a co za tym idzie, każdy pracownik powinien jak najsprawniej posługiwać się co najmniej jednym językiem obcym. Jakim? Wszystko zależy od firmy, jej specyfikacji oraz kontaktów. Trudno jest wyobrazić sobie człowieka pracującego w biznesie i nie posługującego się językiem obcym, którego znajomość znacznie podnosi wartość pracownika i często jest po prostu wymagana przez pracodawcę.
W biznesowym fachu czeka szereg rozmów z zagranicznymi kontrahentami, podczas których nie będzie możliwości wspomagania się na przykład translatorami. Warto pamiętać, że praktyka czyni mistrza – nawet, jeśli początkowo nie czujemy się do końca pewnie, to im regularniej będziemy posługiwać się danym językiem, tym płynniejsza będzie nasza mowa.
Na jaki język się zdecydować?
Miano języka, za pomocą którego można porozumieć się niemal w każdym zakątku świata, od lat nosi angielski. Choć rzeczywiście jest on popularny, to jednak w licznych krajach Europy Środkowej oraz Wschodniej często używa się również niemieckiego i rosyjskiego. W naszym regionie dominującą rolę pełni niemiecka gospodarka, coraz częściej orientujemy się również na wschód a więc znajomość tych dwóch języków może znacznie ułatwić nam nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów biznesowych.
Rola języka rosyjskiego w ciągu kilkunastu lat prawdopodobnie będzie rosnąć, gdyż Rosja z czasem, według przewidywań, ma szansę znaleźć się wśród największych gospodarek świata. Wówczas mówienie po rosyjsku może okazać się kluczowe dla przedsiębiorców. Wśród języków biznesowych często wymienia się także francuski, włoski czy turecki. Istotną rolę pełni również hiszpański, którym porozumiewa się większość krajów Ameryki Południowej i Środkowej. Ważne są języki niszowe, na przykład skandynawskie, które przydają się w firmach koncentrujących się na danym regionie i zna je niewielki odsetek osób.
Gdzie uczyć się języka biznesowego obcego?
Jedną z wiodących szkół uczących języków obcych w biznesie jest warszawska British School ICT, która jest jedną z zaledwie dwóch szkół w Polsce posiadających tak prestiżowe certyfikaty jak PASE i ISO 9001. Szkoła koncentruje się na nauczaniu metodą komunikatywną, która doskonale sprawdza się podczas szkoleń dla firm. Metoda ta polega na nauce posługiwania się językiem w sposób celowy i naturalny.
Podczas takich kursów językowych podopieczni uczą się sprawnej komunikacji, czyli mówienia, słuchania, pisania i czytania. Swobodna komunikacja zapewni łatwe komunikowanie się w sferze prywatnej i zawodowej. British School ICT oferuje naukę takich języków w biznesie jak: angielski, rosyjski, niemiecki, francuski oraz hiszpański. Organizowane są także szkolenia z języka polskiego dla obcokrajowców. W ofercie znajdują się kursy specjalistyczne oraz indywidualne, a także e-learningowe.